Reklama

Mieszkańcy Katowic klikają na mapę i anonimowo oznaczają rejony niebezpieczne. W Katowicach działa Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa, mieszkańcy widzą lub wiedzą, o niebezpiecznym zdarzeniu i oznaczają takie miejsce na mapie, mogą też przesłać zdjęcie, a od niedawna dodać krótki opis. Handel narkotykami, spożywanie alkoholu czy przekraczanie prędkości, to tylko niektóre ze zdarzeń oznaczanych przez mieszkańców. Od września 2016 do 6 października 2017 roku mieszkańcy zgłosili blisko 4,5 tys. zdarzeń, pond 1,6 tys. zostało potwierdzonych przez policję.

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa ma ułatwić mieszkańcom kontakt z policją. Każde zdarzenie jest weryfikowane i efekty są. Ponad 1,6 tys. się potwierdziło, co ciekawe mieszkańcy podchodzą do mapy poważnie. Liczbę „żartów” czyli np. zgłoszenie „źle zaparkowanego samochodu na jeziorze”, można policzyć na jednej ręce.

Reklama

Należy pamiętać, że zgłoszenia w ramach Krajowej Mapy nie zastępują pilnych interwencji, które powinny być zgłaszane pod numerem 997 lub 112.

Co zgłaszali mieszkańcy?

Do tej pory mieszkańcy przez rok zgłaszali różnego rodzaju sytuacje niebezpieczne. Nie wszystkie udało się potwierdzić, ale odsetek potwierdzonych jest znaczny. W Katowicach oznaczono np. 1507 razy źle zaparkowane samochody, policja potwierdziła 357 takich przypadków. Zgłoszono także 820 przekroczeń prędkości, mundurowi potwierdzili z tego aż 707 zgłoszeń.

775 razy zgłaszano picie alkoholu w miejscu publicznym, udało się potwierdzić 44 zdarzenia, a 311 katowiczanie zgłaszali zażywanie środków odurzających, funkcjonariuszom udało się potwierdzić 81 przypadków.

– Na przełomie lipca i sierpnia wprowadzono modyfikację i rozbudowano kategorie. Zmiany te mają usprawnić działanie mapy. Zostały m.in. wprowadzone nowe statusy „potwierdzone-wyeliminowane” oraz „żart lub pomyłka”. Obecnie, podczas nanoszenia zgłoszenia, mamy możliwość dodania krótkiego komentarza oraz zdjęć. Wprowadzona w tym zakresie modyfikacja ułatwi policjantom weryfikację zgłoszenia – informuje Aneta Orman z katowickiej policji.

Żeby wejść do Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa należy kliknąć tutaj.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
25 − 19 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.