Urząd Miasta Katowice / fot. Erdem Yildiz
Reklama

W Katowicach montują oświetlenie uliczne wykorzystujące energię wiatru i energię solarną. W sumie ma kosztować ponad milion złotych. Drugi projekt wart 17 mln zł będzie realizowany w przyszłym roku. Pierwotnie oba miały ruszyć jeszcze w styczniu 2017 roku. 

Jak informuje magistrat, do końca października na terenie Katowic będzie montowane oświetlenie uliczne wykorzystujące energię wiatru oraz energię solarną.

Reklama

Montaż nowoczesnych latarni ulicznych wykorzystujących energię odnawialną zostanie zainstalowanych na ulicach: Mysłowickiej, 73, Pułku Piechoty, Lędzińskiej-Beskidzkiej, Bielskiej, Cegielnia Murcki, Szarych Szeregów, Obwodnica od ul. Panewnickiej do A4.

– Są to miejsca, gdzie nie ma możliwości postawienia słupów zasilanych z tradycyjnej linii kablowej. Nowe urządzenia oświetleniowe są wyposażone w akumulatory, co zapewnia im samowystarczalność energetyczną. Dzięki zainstalowaniu punktów świetlnych poprawi się jakość życia i bezpieczeństwo mieszkańców oraz użytkowników dróg – wyjaśnia Małgorzata Domagalska, zastępca naczelnika Wydziału Funduszy Europejskich Urzędu Miasta Katowice.

– Doświadczenia miast na całym świecie pokazują, że lepsze doświetlenie ulic podnosi bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego, ale też wpływa na ograniczenie przestępczości. Pozyskanie dotacji oznacza, że wykonamy niskim kosztem dużą i przyjazną dla środowiska inwestycję, co będzie korzystne zarówno dla mieszkańców, jak i budżetu miasta – dodaje prezydent Katowic Marcin Krupa.

Cały projekt ma kosztować ponad milion złotych. Miasto pozyskało dofinansowanie unijne wysokości 772 tys. zł. Pieniądze pochodzą z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Projekt wart 17 mln zł czeka

Obecnie realizowany jest mniejszy z dwóch projektów, które miały ruszyć pierwotnie od stycznia 2017 roku i zakończyć się jeszcze w tym roku. Drugi projekt jest wart 17 mln zł i polega na modernizacji 1612 punktów oświetleniowych.

– W odniesieniu do projektu dotyczącego LED miasto wystąpiło do marszałka o prolongatę projektu do 30.09.2018 – prace budowlane są przewidziane na maj 2018 – poinformował nas na początku września Dariusz Czapla z katowickiego magistratu.

Projekt miał być zrealizowany na 19 katowickich ulicach: Józefowska, Dębowa, Złota, Bytkowska, Grundmanna, Marii Goeppert-Mayer, Sądowa, Nikodema i Józefa Renców – DTŚ, Feliksa Bocheńskiego, Józefa Pukowca, Kolońska, Gliwicka, Mikołowska, Franciszkańska, Stęślickiego, Ligocka, Panewnicka, Załęska, Piotrowicka.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
26 − 10 =


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.