Reklama

Jak często śląscy policjanci używają broni gładkolufowej i do kogo strzelają? Sprawdziliśmy i jak się okazało mundurowi są raczej bardzo powściągliwi jeżeli chodzi o używanie broni gładkolufowej. Korzystają z niej bardzo rzadko i w sytuacjach wyjątkowych – w okresie przez nas sprawdzanym policjanci używali jej tylko w starciach z pseudokibicami.

Pod koniec sierpnia 2017 roku doszło do starć pseudokibiców GKS Katowice z policją. Sytuacja miała miejsce przed meczem z Odrą Opole. Poważnie ranny w oko został 24-letni kibic GKS-u Katowice – miał zostać trafiony z broni gładkolufowej, która była wtedy używana przez policjantów.

Reklama

W internecie pojawił się krótki filmik pokazujący jednego z policjantów, który mierzył z broni do pseudokibiców. Na profilach społecznościowych związanych z GieKSą przesądzono winę policjantów – chociaż na bardzo krótkim filmiku widać tylko funkcjonariusza, który przez kilka sekund mierzy w czyjąś stronę. Natomiast policja opublikowała swoje nagranie, na którym widać grupę pseudokibiców krzyczącą do policjantów, a także zatrzymanie jednego z nich.

Sprawdziliśmy jak wygląda sytuacja odnośnie używania broni gładkolufowej w śląskim garnizonie policji. Okazało się, że taki rodzaj przymusu bezpośredniego jest bardzo rzadko wykorzystywany przez mundurowych.

– W okresie od 01.01.2016 – 31.08.2017 roku funkcjonariusze śląskiego garnizonu Policji środków przymusu bezpośredniego w postaci pocisków niepenetracyjnych używali sześciokrotnie – poinformował nas insp. Roman Rabsztyn pierwszy zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach.

Wszystkie przypadki dotyczyły starć z pseudokibicami. Dwa z tych przypadków dotyczyły pseudokibiców GKS Katowice.

15 października 2016 roku użyto broni gładkolufowej w związku z zabezpieczeniem przemieszczania się kibiców Ruchu Chorzów i GKS Katowice. 16 października w związku z zabezpieczeniem meczu pomiędzy Górnikiem Zabrze i Stomilem Olsztyn, 20 listopada 2016 w Zabrzu w związku z meczem Górnika Zabrze i Miedzi Legnica (tam użyto broni dwukrotnie). 12 kwietnia 2017 roku również w Zabrzu w związku z meczem Górnika z Zagłębiem Sosnowiec, oraz 27 sierpnia 2017 w Katowicach. Wtedy GKS Katowice grał z Odrą Opolę.

Poniżej prezentujemy pełną treść raportów z powyższych zdarzeń.

Reklama

1 Komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
30 − 18 =


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.