Urząd Miasta Katowice / fot. InfoKatowice.pl

Te ulice w Katowicach znikną i zastąpią je inne. Miasto Katowice zmienia nazwy ulic, bo wymaga tego ustawa „o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej”. Mieszkańcy mogą się wypowiedzieć w tej sprawie do 25 września.

Jakie ulice zostaną zmienione? M.in. ulica 9 Maja, o której pisaliśmy kilka dni temu. Mieszkańcy znaleźli inną, nie związaną z komunizmem uroczystość upamiętniającą tą właśnie datę, z propozycją zgłosili się do miasta. Nic to nie dało.

– Prezydent Marcin Krupa podjął dziś decyzję o uruchomieniu konsultacji społecznych dot. zmian nazw ulic 9-go Maja, Brunona Jasieńskiego, Leona Kruczkowskiego, Oskara Lange, Włodzimierza Stahla i Lucjana Szenwalda – mówi Maciej Stachura, naczelnik Wydziału Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta Katowice. – Jednocześnie prezydent Marcin Krupa podtrzymał swoje wcześniejsze stanowisko w sprawie niezmieniana nazwy katowickiego Ronda im. J. Ziętka oraz pozostawienia pomnika J. Ziętka w Parku Powstańców Śląskich w Katowicach – dodaje Stachura.

Konsultacje społeczne mają charakter lokalny i skierowane są wyłącznie do mieszkańców nieruchomości oraz podmiotów gospodarczych prowadzących działalność gospodarczą, instytucji, organizacji, oraz kościołów i związków wyznaniowych mających siedzibę oraz działających w obrębie ulic, objętych ustawą dekomunizacyjną. Łącznie zmianom nazw ma ulec 6 ulic w 5 różnych dzielnicach naszego miasta.

Konsultacjami zostanie objętych około 500 osób. Od 11 września formularze konsultacyjne będą trafiały pod wskazane adresy.

–  Zdajemy sobie sprawę, że konieczność zmiany nazwy ulicy, na którą nie mamy wpływu, powoduje niedogodności dla mieszkańców związane z koniecznością wymiany prawa jazdy oraz dowodu rejestracyjnego. Dlatego do korespondencji dołączymy potrzebne formularze oraz niezbędne informacje, by ułatwić wymianę dokumentów. Oczywiście w tym przypadku mieszkańcy będą zwolnieni z opłat. Wnioski o wymianę dokumentów będzie można składać po podjęciu stosownej uchwały przez radę miasta, o czym będziemy informować – zaznaczają katowiccy urzędnicy.

Jakie ulice zyskają nowe nazwy?

  • w Piotrowicach – Ochojcu:  ulica Lucjana Szenwalda zostałaby zamieniona na ulicę Bolesława Prusa, a ulica Włodzimierza Stahla na Liliową,
  • w Załęskiej Hałdzie – Brynowie Część Zachodniej: ulica Brunona Jasieńskiego na ul. Czesława Miłosza,
  • w Brynowie Części Wschodniej – Os. Zgrzebnioka: ulica Leona Kruczkowskiego na ul. Zbigniewa Herberta,
  • w Dąbrówce Małej: ulica 9 Maja na ul. mjr Henryka Dobrzańskiego  „Hubala”,
  • a w Murckach: ul. Oskara Langego na ul. Gwarecką.

Formularz konsultacyjny, który zostanie dostarczony do objętych konsultacjami nieruchomości, będzie można zwrócić na jeden z wybranych sposobów:

  1. odesłać listem pod adresem: Wydział Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta Katowice, Rynek 13, 40-003 Katowice z adnotacją na kopercie: Konsultacje społeczne dot. zmiany nazwy ulicy;
  2. dostarczyć do Wydziału Komunikacji Społecznej, II piętro (pokój 204), Rynek 13, 40-003 Katowice;
  3. wrzucić do urny dostępnej w filii Miejskiej Biblioteki Publicznej w Katowicach – zlokalizowanej na terenie Jednostki Pomocniczej, w obrębie której znajduje się dana ulica;
  4. wypełnić formularza w formie elektronicznej, dostępnego pod adresem http://www.konsultacje.katowice.eu.

Urzędnicy czekają na opinie mieszkańców do 25 września. Wyniki zostaną opublikowane na stroniehttp://www.konsultacje.katowce.eu.

 

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
28 + 30 =