Warsztaty prowadzę na terenach całego województwa śląskiego: w uniwersytetach III wieku, domach kultury, bibliotekach, muzeach i innych miejscach, które zrzeszają seniorów i są chętne do współpracy – mówi w rozmowie z InfoKatowice.pl Barbara Wrona, pomysłodawczyni całego projektu.

Jednorazowo warsztaty są prowadzone w małych, około 10-osobowych grupach i trwają od 4 do 6 godzin zegarowych. Są one darmowe i odbywają się w konkretnie umówionych miejscach. O szczegóły projektu zapytaliśmy autorkę warsztatów – Barbarę Wronę.

Reklama

Wojciech Hrynaszkiewicz: Proszę opowiedzieć, jak wyglądają Pani warsztaty? Nad czym pracują seniorzy?

Barbara Wrona: Warsztaty są podzielone na dwa bloki tematyczne. Pierwszy blok dotyczy tematyki dialogu międzyludzkiego, szczególnie w zakresie różnic międzypokoleniowych. W trakcie zajęć uczestnicy będą mieli okazję wzięcia udziału w kilku ćwiczeniach obrazujących komunikację z drugim człowiekiem: poznać techniki aktywnego słuchania, zasady budowania “komunikatu Ja” i inne ciekawostki. Drugi blok tematyczny zostanie przeprowadzony metodą tzw. “storytellingu” – czyli opowiadania historii.

WH: Na czym polega ta metoda?

BW: Opowiadanie i słuchanie to typowo ludzkie aktywności, dzięki którym komunikujemy się z członkami naszej grupy kulturowej. Liczne badania psychologiczne wskazują, że opowieści odzwierciedlają to w jaki sposób myślimy o świecie. Ludzki umysł ma tendencję do tworzenia narracji, lepiej zapamiętuje fakty i liczby, gdy towarzyszy im opowieść. W trakcie zajęć wspólnie będziemy tworzyć opowieści i nagrywać je na dyktafon. Za Państwa pozwoleniem zostaną one udostępnione na moim blogu.

WH: W ramach tego projektu pracuje Pani także nad publikacją. Dla kogo będzie ona przeznaczona?

BW: W ramach wspomnianego projektu, który realizuję jako Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pracuję nad stworzeniem publikacji, która będzie skierowana do osób pracujących z grupą wiekową seniorów, w zakresie kultury i sztuki. Zachęcam do śledzenia mojego bloga, gdzie znajdują się dotychczas zebranie opowieści oraz inne, cenne informacje na temat pracy z seniorami.

Zgłoszenia od chętnych grup na warsztaty przyjmowane są drogą elektroniczną: barbara_wrona@poczta.onet.pl lub telefonicznie 515 261 827.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
12 × 3 =


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.