Samochody w Katowicach / fot. Erdem Yildiz

Do 2020 Katowice wprowadzą Inteligentny System Zarządzania Transportem Miejskim.  Ma kosztować 60 mln zł, większość pieniędzy na inwestycję mają pochodzić z Unii Europejskiej. 

Inteligentny System Zarządzania Transportem Miejskim (ITS) ma usprawnić funkcjonowanie systemu transportowego na terenie Katowic przez duży wzrostu udziału w  podróżach komunikacją miejską na terenie Katowic. Szczególnie w zakresie dojazdu i obsługi strefy centralnej miasta.

Reklama

Podstawą funkcjonowania systemu ma być wdrożenie w pierwszej kolejności m.in. sterowania ruchem na podstawie sieci drogowej obsługującej transport publiczny organizowany przez KZK GOP, kierowanie pojazdów na trasy alternatywne, sterowanie ruchem w sytuacjach nadzwyczajnych. Wdrożona zostanie także informacja pasażerska przed i w trakcie podróży, będzie również informacja na temat dostępnych miejsc parkingowych. Powstanie również platforma planowania podróży.

Nowy system ma być zintegrowany z istniejącymi na terenie Katowic systemami jak Katowicki Inteligentny System Monitoringu i Analizy (KISMiA), System Dynamicznej Informacji Pasażerskiej (SDIP), system Śląskiej Karty Usług Publicznych ( ŚKUP), sieć WiMAX oraz funkcjonujące urządzenia sterowania ruchem.

Kosztowny system 

ITS w Katowicach ma kosztować około 60 mln zł, z czego 46,7 mln zł to dofinansowanie unijne. Miasto Katowice ze swojego budżetu będzie musiał dołożyć ponad 13,2 mln zł. System ma być wdrażany w formule projektuj-buduj w latach 2019-2020.

Aktualnie odbywa się wybór Inżyniera Kontraktu dla inwestycji. Oferty otworzono w połowie czerwca, obecnie trwa ich weryfikacja.

Ponad połowa podróży na terenie Katowic odbywa się komunikacją miejską, natomiast przeszło 70 procent osób dojeżdżających do Katowic z innych miast korzysta z samochodu. Ponad połowa ruchu na terenie Katowic to właśnie ruch tranzytowy i dojazdowy (np. do pracy, czy na uczelnię).

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
15 − 5 =


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.