Węzeł przesiadkowy Ligota / fot. UM Katowice
Reklama

Utrudnienia dla kierowców w Katowicach-Ligocie: W Katowicach-Ligocie powstanie pierwszy węzeł przesiadkowy.  Będzie obsługiwał połączenia: autobus – pociąg – komunikacja indywidualna. Ma w sumie kosztować 9 mln (brutto) złotych. Od 19 lipca kierowcy będą musieli się liczyć z utrudnieniami. Sama budowa potrwa rok.  

– W związku z rozpoczęciem prac na budowie węzła przesiadkowego w Ligocie zostaje zmieniona organizacja ruchu w tym rejonie. Od 19 lipca na ulicy Panewnickiej na odcinku od ulicy Świdnickiej do Franciszkańskiej będzie obowiązywał ruch tylko w jednym kierunku – informuje Ewa Biskupska, rzecznik Urzędu Miasta Katowice.

Reklama

Kierowcy, którzy będą poruszali się ulicą Panewnicką od strony skrzyżowania z ulicą Piotrowicką będą mogli przejechać zwężeniem, natomiast kierowcy przyjeżdżający od strony ulicy Kłodnickiej – będą musieli skorzystać z objazdu ulicą Franciszkańską.

Niestety, zmiany będą obowiązywały do końca roku – a to zła wiadomość dla kierowców. Następnie prace zostaną przeniesione na drugą połowę ulicy Panewnickiej. Autobusy miejskie będą korzystały z objazdu ulicą Franciszkańską, na której będą obsługiwały dotychczasowe przystanki.

W sumie węzeł przesiadkowy za rok ma zapewnić 110 miejsc postojowych, z których kierowcy będą mogli korzystać darmowo na podstawie miesięcznego biletu na komunikację miejską.

– Budowa centrów przesiadkowych oznacza szereg korzyści. Najważniejsza z nich to możliwość szybkiego dojazdu do centrum miasta i zaoszczędzenia czasu oraz mniejsze koszty paliwa. Dodatkowo, węzły przesiadkowe staną się zachętą do korzystania z komunikacji publicznej, a co niemniej ważne,  przyczyniają się do ograniczenia liczby pojazdów na drogach, co zmniejszy hałas i emisję spalin oraz korki – informuje Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Powstanie również strefa obsługi podróżnych wraz z zadaszonymi peronami autobusowymi oraz miejscami oczekiwania. Do dyspozycji mieszkańców oddana też zostanie strefa Kiss&Ride, z przeznaczeniem dla krótkotrwałego postoju do ok. 3 min.

Koszt budowy węzła przesiadkowego w Ligocie to ponad 9 mln zł brutto. Kolejne powstaną w Brynowie, Ligocie, Zawodziu i przy ul. Sądowej.

Reklama

3 KOMENTARZE

  1. całość będzie miała sens, gdy bilet miesięczny będzie obejmował kolej
    w każdym innym przypadku powstanie parking na 110 samochodów
    no i nie zapominajmy o procencie od inwestycji

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
18 + 14 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.