Reklama

Fundacja z Pasją z Szopienic organizuje cztery wycieczki po wschodnich dzielnicach Katowic. O historii Nikiszowca, Giszowca, Szopienic i Dąbrówki Małej będzie można usłyszeć podczas historycznych spacerów 23 czerwca, 30 czerwca, 3 lipca i 10 lipca.

W ramach projektu EDU/AKCJA szopienicka Fundacja z Pasją organizuje spacery historyczne po czterech dzielnicach wschodnich Katowic. Chodzi o Nikiszowiec, Szopienice, Dąbrówkę Małą i Giszowiec. Na wszystkie spacery obowiązują wcześniejsze zapisy na fundacjazpasją.pl. Na dzisiejszy spacer nie ma już miejsc, dlatego zachęcamy do zapisów na kolejne. Udział w nich jest darmowy.

Reklama

Terminy spacerów:

Dzisiaj odbędzie się pierwszy ze spacerów: Nikiszowiec wg Zillmannów. Spacer poprowadzi Joanna Tofilska.

Podczas spaceru zaprezentowane zostanie zabytkowe osiedle górnicze wybudowane w drugim dziesięcioleciu XX w. dla pracowników kopalni „Giesche”. W skład unikatowej pod względem architektonicznym zabudowy osiedla oprócz budynków mieszkalnych wchodzą również liczne obiekty użyteczności publicznej – dawna gospoda (obecnie poczta), ciąg sklepów, pralnia, szkoła oraz okazały neobarokowy kościół pw. św. Anny. Niestety spacery cieszą się tak dużą popularnością, że na dzisiejsze wydarzenie nie ma już miejsc.

Joanna Tofilskahistoryk, kierownik Działu Historii Muzeum Historii Katowic. Zajmuje się m.in. historią Giszowca i Nikiszowca. Jest autorką publikacji: Katowice Nikiszowiec. Miejsce, ludzie, historia, Katowice 2007; Nikiszowiec 1908 – 2008. Z dziejów osiedla i parafii, Katowice 2009; Giszowiec. Monografia historyczna, Katowice 2016.

Szopienice śladami Kazimierza Kutza – piątek 30 czerwca o 18.00. Spacer poprowadzi Daniela Dylus.

W trakcie spaceru będzie można podążać śladami Kazimierza Kutza, zwiedzając zwłaszcza te miejsca, które zostały utrwalone na kartach„ Piątej strony świata”.

Daniela Dylusnauczycielka języka polskiego w VI LO im. Jana Długosza. Do jej głównych zainteresowań należy: historia języka polskiego na Śląsku, dialektologia, język religijny oraz dzieje Szopienic. Niebawem ukaże się jej publikacja pt.: „Polszczyzna w działalności Kościoła katolickiego na terenie Wielkich Katowic (do 1922 roku)”.

Dąbrówka Mała sprzed stu laty – poniedziałek 3 lipca o 18.00. Spacer poprowadzi  nasz redakcyjny kolega Michał Bulsa.

Trasa spaceru obejmie najważniejsze punkty na mapie Dąbrówki Małej, związane z historią tej dzielnicy. Rozpocznie się przy legendarnym barze „Koniarek”, gdzie od ponad 100 lat spotykali się mieszkańcy Dąbrówki na różnych wydarzeniach i koncertach, a w pobliżu przebiegała granica dawnego księstwa bytomskiego i pszczyńskiego, a zarazem granica z Bogucicami. Następnie spacerowicze przejdą wzdłuż ul. Le Ronda – czyli dawnej ul. Katowickiej – mijając po drodze dawną siedzibę Towarzystwa Śpiewu „Wanda”, założonego w 1912 roku, zabudowania dawnego szybu kopalnianego „Maria” oraz kolonię domów z lat 30. XX wieku i ponad stuletni cmentarz parafialny. W rejonie „żółtej” i „czerwonej” szkoły spacerowicze poznają krótką historię edukacji w Dąbrówce oraz siedzibę dawnych władz gminy (ratusz, czyli dzisiejsza przychodnia). Przechodząc obok starego dworca kolejowego i parafialnego kościoła wycieczka zakończy się w dawnym ogrodzie jordanowskim, pod pomnikiem powstańczym, ufundowanym w 1960 roku.

Michał Bulsa –  historyk, archiwista, dziennikarz, społecznik, absolwent III LO im. Mickiewicza w Katowicach oraz Uniwersytetu Śląskiego, od 2009 redaktor polskojęzycznej Wikipedii, od 2014 członek grupy „Burowiec – Inicjatywa Mieszkańców”, także od 2014 współpracownik portalu infokatowice.pl, od 2015 pracownik działu historii Muzeum Historii Katowic, od 2016 członek Stowarzyszenia Przyjaciół Dąbrówki Małej i Burowca, autor książek, m.in. Ulice i place Katowic (2012, 2015), Domy i gmachy Katowic (2013, 2016), pasjonat historii Górnego Śląska, a w szczególności miasta Katowice.

Giszowiec – w ogrodzie radcy Uthemanna – poniedziałek 10 lipca o 18.00. Spacer poprowadzi Krzysztof Smętkiewicz.

Spacerowicze poznają historię powstania Giszowca – jak doszło do budowy i skąd wziął się pomysł na właśnie taki jego kształt. K. Smętkiewicz opowie o tytułowej postaci – Antonie Uthemannie i architektach Emilu i Georgu Zillmannach; o tym, jak wyglądało życie mieszkańców Giszowca przed stu laty – w tym celu spacer odbędzie się kilkoma uliczkami z zachowaną dawną zabudową, z wejściem do Izby Śląskiej, gdzie odtworzono tradycyjne wyposażenie górniczego mieszkania. Spacerowicze „odkryją” też, co (i kto) łączy Giszowiec z Vincentem van Goghiem i co robili tu Amerykanie.

Krzysztof Smętkiewiczurodził się 37 lat temu, a od siedmiu zajmuje się zawodowo oprowadzaniem wycieczek po Katowicach i województwie śląskim. Absolwent geografii na Uniwersytecie Śląskim, pasjonat podróży, wszystkiego co wiąże się z górami, a także historii regionu. Sam o sobie mówi, że jego przewodnickim konikiem jest architektura modernistyczna lat 20. i 30. oraz przemiany, jakim podlegało miasto w biegu swojej historii.

Reklama

1 Komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
17 + 20 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.