Zespół Akuku! Bębny Częstochowa/Fot. Dzięki uprzejmości Mateusza Szkopa, edycja fotograficzna: Ewa Waszut

W Katowicach dzisiaj startuje I edycja Festiwalu Krypta Absurdu, ulicami Katowic przejdzie parada absurdu, będzie też można zobaczyć mnóstwo filmów klasy B m.in. o zombie bananach ścigających ludzi. Festiwal potrwa do 20 maja.

Dzisiaj o godzinie 19.00 początek festiwalu w pubie-galerii sztuki Absurdalna przy ulicy Dworcowej 3, a o godzinie 20.00 parada ulicami Katowic i fireshow na Rynku. Poniżej prezentujemy rozmowę z Pawłem Trzepizurem, współorganizatorem I edycji Festiwalu Krypta Absurdu w Katowicach.

Reklama

Ewa Waszut: Opowiedz mi proszę o co chodzi, bo to trochę…

Paweł Trzepizur: Absurdalne?(śmiech).

Ewa Waszut: (śmiech) To ciekawa historia… historia Krypty…

Paweł Trzepizur: To się zaczęło na 11 edycji Festiwalu Filmów Niezależnych Kiloff. Pod nazwą plan b, wyświetlaliśmy film ‚Napromieniowana klasa’ w Koniu (Drzwi Zwane Koniem, Warszawska, Katowice – przyp. red.). Na następnej edycji Kiloff kontynuowaliśmy pokazy pod zmienioną nazwą Krypta Słabych Filmów, zaprezentowaliśmy film ‚Italian Spiderman’ w Absurdalnej. Gdy zdecydowaliśmy o tym że 13 edycja Kiloffa nie powstanie, postanowiłem poprowadzić swój blok pod zmienioną nazwą ‚Krypta Absurdu’ w cyklu comiesięcznych spotkań w Absurdalnej.

Ewa Waszut: Ale dlaczego kino klasy B?

Paweł Trzepizur: Chwila oddechu w codziennym życiu. Rozrywka, odreagowanie pędu. Dlatego też wszystkie pokazy odbywają się w środku tygodnia. Prezentujemy filmy absurdalne, klasy B. Choć większość filmów dostępna jest w internecie, przychodzą tłumy!
Chociażby po to, aby móc usiąść w fotelu z kuflem piwa i po prostu dobrze się bawić, zatopić się w dziwnym świecie pełnym kompletnie absurdalnych przeżyć.

Ewa Waszut: Zastanawiałeś się dlaczego tak może być?

Paweł Trzepizur: Może dlatego, że twórców tego typu filmów cechuje wolność? Nie są ograniczani przez żadne wytwórnie i zakazy. Z tego powodu mogą zaprezentować nam coś czego nie zobaczymy w kinie, czy na ekranie telewizorów. Wielu wielkich reżyserów rozpoczynało od filmów niskobudżetowych, w tym gronie znajduje się m.in. Peter Jackson czy Roberto Rodriquez.

Ewa Waszut: Ciekawe. Powiedz mi proszę o tym co przygotowaliście dla katowiczan w takim razie.

Festiwal rozpocznie pokaz #8 Krypty Absurdu w czasie której zobaczymy m.in. film Kung Fury z polskim lektorem Tomaszem Knapikiem. Drugiego dnia festiwalu, w Królestwie, zapraszamy na imprezę prowadzoną przez Kacpra Kapsę z projektu The Very Polish Cut Outs. Kacper zaprezentuje polskie przeboje lat 70 i 80 (m.in. piosenki zespołów Maanam, Budka Suflera oraz Krystyny Prońko) w nowych, elektronicznie odświeżonych wersjach.

Ewa Waszut: Opowiadałeś mi o pierwszej w Katowicach paradzie absurdu! Kiedy to będzie?

Paweł Trzepizur: Parada prowadzona będzie ulicami Katowic. Poprowadzi ją częstochowska grupa Akuku!, specjalizująca się w grze na bębnach afrykańskich (poniżej przykład działań- przyp. red.).

W czasie przemarszu Katowice zamienią się w absurdalny świat pełen konfetti, osobliwych przebrań, kuglarskich pokazów oraz orientalnych dźwięków bębnów etnicznych. Rozpoczniemy zaraz po zakończeniu #8 Krypty Absurdu w Absurdalnej (Dziś, czwartek, 18.05.2017, godz. 20:00, ul. Dworcowa 3) i przejdziemy Dworcową, Andrzeja Mieleckiego, Staromiejską. Przemarsz zakończymy na rynku… pokazem FIRE SHOW! A w Cafe Europa Katowice będzie czekać już na nas mały muzyczny after…

Ewa Waszut: Podaj mi proszę adres pod jakim zamieściliście więcej informacji.
Paweł Trzepizur: Tak.

Na wszystkie powyższe wydarzenia wstęp bezpłatny. Organizatorzy informują, że mile widziane są absurdalne stroje, maski i peruki.
InfoKatowice.pl objął Paradę patronatem medialnym.
*Paweł Trzepizur. Filmowiec. Marzyciel. Student Organizacji Produkcji Filmowej i Telewizyjnej. Członek stowarzyszenia pfee, organizator pokazów oraz I edycji Festiwalu Krypta Absurdu. Na co dzień znajdziecie go w kinie, gdzie zajmuje się poszukiwaniem absurdu w filmach oraz sztuce.
Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
9 + 27 =


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.