Reklama

4 maja, w czwartek, Walcownia – Muzeum Hutnictwa Cynku zaprasza do udziału w Dniu Hutnika. Na przybyłych do Szopienic czeka wiele atrakcji: możliwość zwiedzania z byłymi pracownikami, warsztaty metaloplastyki oraz aktywności dla dzieci. Jest też sposób aby skorzystać z oferowanych atrakcji za darmo – wystarczy opisać przemysłowy życiorys swojego przodka. 

Muzeum Hutnictwa Cynku Walcownia w Katowicach zaprasza na obchody Dnia Hutnika połączone z ponownym udostępnieniem tego miejsca mieszkańcom regionu i turystom.

Reklama

W czwartek 4 maja między 14:00 a 20:00 dla dzieci przygotowano m.in. specjalne zajęcia hutnicze i pokazy metaloplastyczne, a wszystkich gości po Muzeum oprowadzą tego dnia byli pracownicy Walcowni Cynku. Zbiórka grup odbywać się będzie o każdej pełnej godzinie.

Dzień Hutnika

W tradycji górnośląskiej to dzień w którym wspomina się patrona hutników – św. Floriana. A ponieważ hutnicy byli drugą największą grupą zawodową w regionie i przyczynili się do powstania potęgi przemysłowej Górnego Śląska, nie można o tym zapomnieć.

To właśnie tego dnia Muzeum Hutnictwa Cynku WALCOWNIA, po okresie remontów, adaptacji i przygotowań, otwiera się dla mieszkańców Górnego Śląska. To okazja do zobaczenia autentycznego wnętrza walcowni i całkowicie zachowanej linii produkcyjnej. Organizatorzy chcą także podziękować w tym dniu wszystkim tym, którzy pomogli w uratowaniu tego niezwykłego miejsca i zachowaniu pamięci o hutniczym dziedzictwie regionu.

Bilety

Tego dnia za wstęp do Walcowni zapłacimy 10 zł (osoba dorosła) i 8 zł (dziecko). Dzieci do lat 3 nie płacą za wstęp.

Pracownicy Walcowni zachęcają odwiedzających do wpisania siebie lub swoich ojców i dziadków do Szychtownicy, czyli prowadzonego przez Muzeum zbioru życiorysów osób pracujących w przemyśle na Górnym Śląsku. Każdy wpis będzie nagrodzony darmowym biletem.

Historia, współczesność i plany

Walcownia Cynku w Katowicach-Szopieniecach to miejsce-pomnik, dające jeszcze nie tak dawno pracę  i utrzymanie dla wielu pokoleń mieszkańców Katowic, który realnie wpłynął na rozwój Śląska. Wybudowana w 1904 roku w pobliżu Huty Bernhardi oraz linii kolejowej Szopienice-Siemianowice ze względu na dostawy surowca oraz wywóz blach cynkowych koleją. Po prawie 100 latach pracy, w 2002 roku ostatecznie zakończono produkcję. Dziś można poczuć klimat pracy i dawnej produkcji dzięki m.in. zachowanej linii maszyn parowych i walcarek oraz niezwykłej architekturze.

Dzięki przejęciu w 2003 roku przez Fundację Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego Śląska i czteroletnim pracom konserwacyjno-remontowym, muzeum jest dostępne dla zwiedzających. W grudniu 2016 roku Muzeum Hutnictwa Cynku Walcownia zostało włączone w poczet członków Szlaku Zabytków Techniki i także dzięki temu przyciąga miłośników „industrialu” z regionu, kraju i za granicy.

Pracownicy Muzeum chcą aby Walcownia była punktem startowym rożnych wydarzeń, tętniącym życiem miejscem spotkań. O Walcowni myślimy jako o swoistym 'Silniku Szopienic’ – tradycja ciężkiej pracy oraz historia dzielnicy inspirują do współdziałania z naszymi sąsiadami. To właśnie z nimi chcemy spotykać się w ramach projektów artystycznych i społecznych, które będziemy realizować w 2017 r. – zaprasza dyrektor Muzeum, Sandra Jaworudzka. Autentyczność obiektu pozwala nam prowadzić unikatowe działania edukacyjne dla dzieci i młodzieży. Obiekt będzie też gospodarzem ważnych imprez kulturalnych. Pierwszy sezon obecności Walcowni na Szlaku Zabytków Techniki będziemy świętować cyklem dużych wydarzeń. Pojawią się fantastyczni goście i nowi partnerzy. Rozpoczynamy uwspółcześnioną wersją Święta Hutnika – dodaje dyrektor.

Reklama

1 Komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
29 + 14 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.