fot. Erdem YILDIZ

Są wyniki konkursu „Lokal na Kulturę”, w którym na działalność kulturalno-artystyczną można otrzymać lokal od miasta na preferencyjnych warunkach. Na 10 lokalizacji tylko 5 znalazło najemców.

Konurs realizowany jest w Katowicach od 2013 roku. – Jego celem jest ułatwienie startu inicjatywom cennym dla rozwoju Katowic w obszarze kultury. Dzięki programowi w mieście powstało wiele świetnych inicjatyw – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic

Reklama

W przypadku 5 lokalizacji VIII edycji „Lokalu na Kulturę” nikt nie zgłosił oferty. Chodzi o lokale przy ulicy Dąbrowskie 4,  Gliwickiej 223, Obrońców Westerplatte 98 (2 lokale) i Obrońców Westerplatte 100.

Propozycje pięciu wybranych do realizacji projektów, wydają się natomiast bardzo ciekawe.

Największym zainteresowaniem cieszył się lokal przy ulicy Warszawskiej 25a. Wpłynęło w sumie 15 ofert, ostatecznie lokal otrzyma Alex Kwoka. Będą tam organizowane zajęcia, spotkania i imprezy, które przybliżą zagadnienia związane z kulturą hip hop. W planach są zajęcia taneczne, muzyczne (realizacja dźwięku, zajęcia dj-skie, warsztaty rap) oraz zajęcia liryczne, na których sporządzane będą własne teksty piosenek. Nie zabraknie też czegoś dla osób z zacięciem plastycznym – będzie strett art i grafika. Na ul. Warszawskiej będą też sprzedawane artykuły dla tancerzy, plastyków, a także literatura i czasopisma branżowe.

4 oferty wpłynęły natomiast na lokal przy ulicy Chopina 8, który ostatecznie trafi w ręce Stowarzyszenia Artystów Tułaczy. Powstanie tam teatr kameralny i centrum kulturowe. Planuje się próby teatralne, taneczne, muzyczne, kameralne koncerty czy stworzenie studia nagrań. W zamierzeniu działalność artystyczną ma uzupełnić działalność komercyjna w formie herbaciarni.

3 oferty natomiast wpłynęły odnośnie lokalu na ulicy Kościuszki 5. Powstanie tam „Kuźnia Obrazu”, gdzie organizowane będą wystawy, spotkania z twórcami, prezentacje multimedialne, zajęcia dla dzieci z zakresu historii nauki fotografowania. Mają też odbywać się warsztaty fotograficzne dla seniorów. Uzupełnieniem działalności ma być studio fotograficzne i sprzedaż wystawionych w galerii prac.

Dwie oferty  wpłynęły odnośnie lokalu przy ulicy Sienkiewicza 21. Tam swoją siedzibę ostatecznie znalazła Dagmara Cieślak Brift. Będzie się tam zajmować organizacją warsztatów rękodzieła (filcowanie, malowanie tkanin, sitodruk, szycie, tkanie, projektowanie ubioru, obuwia i torebek), będą też spotkania z artystami, a także rozmowy o historii sztuki. W ramach działalności uzupełniającej prowadzone będzie projektowanie i sprzedaż ubioru, toreb i spersonalizowanych zabawek.

Ostatnią lokalizacją jest ul. Korfantego 72A. Tam będzie prowadzony projekt „Unikaty”.  To właśnie tam lokalni twórcy będą mogli pochwalić się swoim dorobkiem. W założeniu ma być to także miejsce do tworzenia i edukacji mieszkańców z zakresu projektowania biżuterii, wiedzy o złotnictwie, kolekcjonerstwie, kreowania produktu, socjal mediów i marketingu. Ma to też być przestrzeń kreatywna dla blogerów, a także miejsce do niekomercyjnych sesji fotograficznych i kreowania wizerunku. W ramach działalności uzupełniającej „Unikaty” mają prowadzić pracownie złotniczą.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
26 + 20 =


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.