Wojciech Mszyca / fot. InfoKatowice.pl

Pod koniec maja katowiczanin Wojciech Mszyca jedzie do Karlsruhe, niemieckiej miejscowości, gdzie odbywa się niezwykłe wydarzenie. Kończący w tym roku 70 lat mieszkaniec Katowic wybiera się na Światowy Zlot Miłośników Rowerów Zabytkowych. Tam weźmie udział w rajdzie na ponad 160 km. Starszy mężczyzna swoją kondycją zawstydziłby prawdopodobnie niejednego młodego rowerzystę.

Posłuchajcie co powiedział nam Wojciech Mszyca:

Reklama

Najstarszy rower w kolekcji mieszkańca Katowic ma 103 lata (rower marki Adler) i nadal dumnie się prezentuje na ulicach Katowic. Jest w pełni sprawny, ale to nie jedyny zabytkowy rower w posiadaniu miłośnika jednośladów. Zapalony rowerzysta na osiedlu Paderewskiego, przy ulicy Sikorskiego 32 otworzył mini muzeum jednośladów. W jego M1 Cyklisty na powierzchni 15m2 zobaczyć możemy zabytkowe rowery, stare maszyny do pisania, opakowania kremu Nivea oraz amonity.

 – Ja się zajmuje rowerami historycznymi. Rowerów mam w ogóle 36 w tym 23 rowery historyczne – mówi nam Wojciech Mszyca. Rowery historyczne, to według mieszkańca Katowic takie które skończyły już 50 lat. – Najbardziej się cieszę, że mam dwa przedwojenne katowickie rowery. Mój najstarszy katowicki rower to Ebeco – dodaje. Ten powstał w fabryce, która jeszcze przed I Wojną Światową działała na ulicy 3 Maja.

W dniach 24-28 maja Wojciech Mszyca jedzie do niemieckiej miejscowości Karlsruhe, gdzie jako jedyny Polak, a już na pewno jedyny mieszkaniec Katowic weźmie udział w rajdzie na 100 mil angielskich – czyli nieco ponad 160 km. Blisko 70-letni rowerzysta codziennie trenuje żeby przejechać ten dystans.

– Codziennie staram się przejechać 21 km i 800 metrów – zaznacza. – Tyle będzie wynosiła pętla w Karlsruhe – dodaje zapalony rowerzysta z Katowic.

Do mini muzeum M1 Cyklisty, które znajduje się przy ul. Sikorskiego 32 może zajrzeć każdy. Wcześniej jednak trzeba się umówić pod numerem telefonu 605581537. Wstęp oczywiście jest wolny.

Czytaj również:

Wojciech Mszyca: pasjonat rowerów i nie tylko – wywiad

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
26 × 5 =


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.