Dzisiaj o godzinie 18.00 odbędzie się spotkanie prezydenta Katowic Marcina Krupy z mieszkańcami dzielnicy Murcki. Chodzi o kontrowersyjną sprawę przejęcia Szpitala Murcki przez Górnośląskie Centrum Medyczne w Ochojcu. Pracownicy Szpitala Murcki otrzymali ulotkę informacyjną, w której zakreślony jest plan działań. W ciągu 7 miesięcy od podpisania porozumienia jednostka ma zostać wchłonięta przez GCM. Pracownikom obiecuje się stabilne zatrudnienie i wzrost wynagrodzeń, pacjentom bezpłatne przewozy między jednostkami w Murckach i Ochojcu. Do tego GCM chce zainwestować w Szpital Murcki kilkadziesiąt milionów złotych.

Początek spotkania o godz. 18.00 w Szkole Podstawowej nr 48 im. J. Ligonia przy ul. Bielskiej 14, wraz prezydentem Katowic weźmie udział rektor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego Przemysław Jałowiecki.

Spotkanie raczej nie będzie należało do spokojnych, co pokazał protest na początku stycznia. W obronie Szpitala Murcki manifestowali pracownicy i mieszkańcy dzielnicy.

Plany miasta

Obecnie już są znane plany miasta odnośnie fuzji szpitali. Szczegółowe informacje w sprawie otrzymali pracownicy Szpitala Murcki na specjalnej ulotce. W obecnej lokalizacji szpitala przy ulicy Sokołowskiej ma powstać Uniwersyteckie Centrum Rehabilitacji, które ma działać w wyremontowanych pomieszczeniach. W sumie GCM chce zainwestować w infrastrukturę Szpitala Murcki 35,5 mln zł. Utworzenie UCR to ma być odpowiedź na potrzeby wynikające ze starzejącego się społeczeństwa.

Uniwersyteckie Centrum Rehabilitacji będzie działało na bazie obecnie funkcjonujących jednostek Szpitala Murcki (tj. Oddziału Rehabilitacji Kardiologicznej, Oddziału Rehabilitacji Neurologicznej, Poradni Rehabilitacyjnej) oraz jednostek rehabilitacyjnych przeniesionych z Górnośląskiego Centrum Medycznego (tj. Oddziału Rehabilitacji Leczniczej, Oddziału Dziennego Rehabilitacji Kardiologicznej, Zakładu Rehabilitacji Leczniczej. Poradni Rehabilitacyjnej) – czytamy w informacji przekazanej pracownikom.

W dodatku ma zostać zwiększona częstotliwość komunikacji miejskiej między szpitalami. Będą również zapewnione darmowe przewozy pomiędzy Górnośląskim Centrum Medycznym a Szpitalem Murcki. Katowicki magistrat deklaruje też możliwość zakupy dodatkowych świadczeń zdrowotnych dla mieszkańców jak np. szczepienia przeciw grypie.

Miasto zapewnia, że przy ulicy Sokołowskiego 2 będzie działać tak jak obecnie Poradnia Podstawowej Opieki Zdrowotnej oraz Zakład Pielęgnacyjno-Opiekuńczy. W tym drugi ma się pojawić więcej łóżek.

Kiedy Ochojec przejmie Murcki?

Cały proces fuzji ma ruszyć po około 3 miesiącach od daty podpisania porozumienia. Od około 4 miesiąca zaczną się przenosiny oddziałów. Najpierw Poradni Urazowo-Ortopedycznej, Poradni Chirurgicznej, Reumatologicznej. W okresie około 5 miesięcy do GCM zostanie przeniesiony Oddział Internistyczny, Oddział Reumatologiczny. Po pół roku Oddział Neurologiczny.

7 miesiąc ma być ostatnim miesiącem przeprowadzek. Do GCM-u trafi Oddział Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej, Chirurgii Ogólnej wraz z Blokiem Operacyjnym.

W lutym na sesji Rady Miasta ma się odbyć dyskusja na temat fuzji szpitali.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
21 × 2 =