Miasto nakłada milionowe kary na wykonawcę KISMiA. Magistrat ukarał wykonawcę Katowickiego Inteligentnego Systemu Monitoringu i Analizy. Za opóźnienia miasto chce zwrotu 30 procent z ponad 13,6 mln zł. Firma poprosiła urzędników o mediacje, a w między czasie do systemu włączane są kolejne kamery. Jeszcze w styczniu 5 kamer pojawi się na Giszowcu.

Katowicki Inteligentny System Monitoringu i Analizy to nowoczesny system kamer, które same reagują np. na akty wandalizmu, zbiegowiska, gdy dostrzegą leżącego człowieka lub włamanie do pojazdu. Tyle w teorii – w praktyce ktoś w listopadzie pomalował farbą wiatę na ul. Warszawskiej i kamery nic nie zauważyły. Jak się okazało trzeba było przestawić jedną z nich. Choć również w centrum dzięki automatycznej reakcji monitoringu zatrzymano złodzieja, który na ul. 3 Maja chciał okraść śpiącego na przystanku mężczyznę.

Katowice podpisały umowę na wykonanie systemu z firmą Proximus. Ta w sumie za ponad 13,6 mln złotych miała wykonać nowoczesny system, w którego skład wchodziło m.in. data center i modernizacja Sali Operacyjnej.

– Umowa z Wykonawcą zakładała wykonanie całego systemu w okresie 15 miesięcy (od 15 stycznia 2015 r. do 15. lipca 2016 r.). W trakcie prac wystąpiły opóźnienia w wykonaniu spowodowane pracami przy programowaniu analityk i dostosowaniu ich do uwarunkowań lokalnych. Spowodowało to naliczenie wykonawcy kar umownych w maksymalnej wysokości wynikającej z zawartej umowy tj. 30% wartości umowy – poinformował radnych Mirosław Cygan, naczelnik Wydziału Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta Katowic. – Wykonawca zaproponował rozstrzygnięcie sporu w zakresie wysokości kar na drodze postępowania mediacyjnego podnosząc jako główny argument, iż opóźnienia wynikły z uwagi na nowatorski charakter wdrażanego projektu – dodaje. Mediacje mają rozpocząć się w najbliższym czasie, więc istnieje szansa na to, że firma Proximus zapłaci mniejszą karę.

Będą nowe kamery

W ramach systemu obecnie funkcjonuje 210 kamer. 139 kamer na placach i ulicach oraz 16 strefach aktywności rodzinnej, oraz 71 kamer na głównych ciągach drogowych (wyjazdowych i wjazdowych do miasta (49 kamer rozpoznających numery rejestracyjne pojazdów oraz 22 kamer oglądowych).

Jeszcze w styczniu do systemu włączone zostanie 5 kamer, które wygrały w głosowaniu Budżetu Obywatelskiego. Chodzi o dzielnicę Giszowiec, rejon ulicy Adama. W sumie w 2017 planuje się włączyć jeszcze 12 kamer, które wygrały w głosowaniu mieszkańców. Chodzi o cztery lokalizacje: Burowiec—3 kamery w strefie aktywności rodzinnej (Plac Krzysztofiaka), Janów— 3 kamery w rejonie ul. Zamkowej, Osiedle Paderewskiego-Muchowiec —3 kamery w rejonie ul. Sowińskiego, Sikorskiego/Graniczna, Paderewskiego/Szeptyckiego, oraz Śródmieście—3 kamery w rejonie ul. Raciborskiej i Kozielskiej.

Reklama

2 KOMENTARZE

  1. ,,data center” gimbusie, po polsku piszemy centrum danych, a po ang. centre
    ,,sala operacyjna” w Polsce kojarzy się ze szpitalem, już lepiej użyć sformułowania ,,kwatera operacyjna”

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
12 × 14 =