Reklama

Boisko na Wełnowcu. Starania  trwały kilka lat, zaangażowali się mieszkańcy Wełnowca, a młodzież zebrała kilka tysięcy podpisów. Projekt wsparli piłkarze reprezentacji m.in. Arkadiusz Milik i Robert Lewandowski, w końcu swoje zainteresowanie okazali również mieszkańcy Katowic i tak w ramach Budżetu Obywatelskiego, rozpoczęto budowę boiska do gry w piłkę oraz bieżni przy Gimnazjum nr 9 w Wełnowcu-Józefowcu.

Boisko z dwutorową bieżnią wygrało głosowanie w Budżecie Obywatelskim na 2016 roku. – Do głosowania zmobilizowaliśmy cały Wełnowiec i część mieszkańców Katowic – mówi Dawid Walczuk pomysłodawca powstania boiska. To jest już gotowe, odbiór ma nastąpić prawdopodobnie w piątek. Choć, co zrozumiałe, ze względu na pogodę wykorzystywane w pełni będzie gdy zrobi się cieplej. Inwestycja kosztowała ponad 735 tys. zł.

Reklama

W 2014 roku jeszcze za kadencji Piotra Uszoka, Dawid Walczuk z Rady Jednostki Pomocniczej Wełnowiec-Józefowiec stworzył na Facebooku profil „Powstanie Orlika na Wełnowcu”, rozpoczęto jednocześnie, przy dużym wsparciu lokalnej młodzieży, zbiórkę podpisów pod petycją w tej sprawie do prezydenta miasta. W sumie udało się zebrać 4,2 tys. podpisów.

Boisko na Wełnowcu z głosowania

Po przejęciu sterów miasta przez Marcina Krupę, to właśnie prezydent Katowic zaproponował aby starać się o stworzenie boiska w ramach Budżetu Obywatelskiego. Mieszkańcy tak zrobili i projekt ogólnomiejski wygrał w głosowaniu. Wsparli go m.in. Robert Lewandowski i Arkadiusz Milik zdjęciami z hasztagiem #boiskoNawełnowcu.

– Fizjoterapeutą kadry Polski jest pan Bartłomiej Spałek, to jest mieszkaniec Katowic. Zapytaliśmy, czy byłaby możliwość zrobienia takiego zdjęcia i pan Bartłomiej zrobił to jeszcze ponad stan, bo zrobił Arkadiusza Milika, Roberta Lewandowskiego, Przemka Tytonia, Kubę Błaszczykowskiego, Ariela Borysiuka i Macieja Rybusa – zaznacza Dawid Walczuk. Wsparcie inicjatywie okazali też piłkarze GKS Katowice.

Piłkarze reprezentacji / fot. Boisko na Wełnowcu / Facebook

Boisko dobre dla zdrowia

Jak się okazuje, orlik wcale nie musi być dobry dla zdrowia dzieci, ten katowicki na pewno jest. Sztuczna trawa na boisku jest zasypana ekologicznym granulatem EPDM, koloru białego. Nie jest to czarny granulat SBR, który może emitować szkodliwy dla zdrowia kadm. Wynika to z tego, że granulat SBR jest tworzony m.in. ze starych opon i niestety były przypadki zatruć dzieci, które skończyły się wszpitalu. Inicjatorzy projektu zadbali, aby katowicki orlik nie był szkodliwy dla zdrowia.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
11 + 18 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.