Reklama

Niepełnosprawne intelektualnie dzieci zagrają w teatrze sztukę „Królowa Śniegu”. W poniedziałek 14 listopada w Teatrze Gry i Ludzie przy al. Niepodległości 2 o godzinie 17.00 odbędzie się premiera spektaklu.

Na deskach teatru wystąpią uczniowie z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym i lekkim z klas I-V z Niepublicznej Specjalnej Szkoły Podstawowej Arka Noego w Katowicach. Przedstawienie odbędzie się w ramach projektu „Magiczne ścieżki teatru”, którego pomysłodawcami i koordynatorkami są Beata Zawiślak – aktor, lalkarz i instruktor teatralny oraz Beata Górny – pedagog specjalny i nauczyciel w NSSP Arka Noego.

Reklama

Projekt „Magiczne ścieżki teatru” trwa od 1 października. Od tej pory dzieci przygotowywały się do premiery spektaklu, a także poznawały świat teatru od kuchni. Uczniowie zobaczyli dwa spektakle – „Najmniejszy bal świata” w Teatrze Lalki i Aktora oraz „Kłopoty Kacperka Góreckiego Skrzata” w Teatrze Gry i Ludzie. Mieli też możliwość zobaczenia etiudy baletowej i porozmawiania z choreografką oraz tancerką Sonią Egner na czym polega praca choreografa, uczestniczyli także w warsztatach tanecznych.

Podczas zajęć scenograficznych scenograf Katarzyna Koczuba-Pogwizd opowiedziała na czym polega jej praca, następnie zachęcała podopiecznych do projektowania kostiumów i scenografii. Bartosz Socha oraz Beata Zawiślak prowadzili warsztaty lalkarskie podczas których dzieci poznały różne rodzaje lalek, a później mogły stworzyć swoją. W czasie zajęć plastyczno-technicznych uczniowie mogli wykonać własne maski. Podczas warsztatów nie zapomniano o rodzicach, którzy w czasie trwania zajęć dzieci szyli kostiumy dla swoich pociech na premierę „Królowej Śniegu” z pomocą pomysłodawczyń i koordynatorek projektu.

 – Zarówno same dzieci jak i osoby z teatru podeszły do tego projektu z ogromnym zaangażowaniem. Serce nam się radowało widząc uśmiech i zafascynowanie na twarzach uczniów podczas kolejnych z zaplanowanych zajęć – tłumaczy Beata Górny, jedna z pomysłodawczyń i koordynatorek. . – W sumie w ramach projektu zorganizowaliśmy warsztaty scenograficzne, lalkarskie, plastyczno-techniczne, a także z tworzenia kostiumów teatralnych – dodaje.

Wolontariusze pomogli

W tworzenie spektaklu „Królowa Śniegu” zaangażowało się wielu wolontariuszy, m. in. Wojciech Laskowski, uczeń szkoły II stopnia im. F. Chopina w Krakowie, który skomponował muzykę do przedstawienia, Bubusława Górny tworząca dokumentację fotograficzną, a także wolontariuszki z Gimnazjum 23 w Katowicach z opiekunem Barbarą Fuchs.

– Spektakl będzie niesamowitym doświadczeniem i przeżyciem zarówno dla naszych uczniów, rodziców jak i nauczycieli. Myślę, że niewiele osób spodziewało się, że dzieci z niepełnosprawnością intelektualną będą w stanie przygotować spektakl teatralny. To będzie ich wielki dzień – tłumaczy Magdalena Skorupa-Grajner, współzałożycielka Niepublicznej Specjalnej Szkoły Podstawowej Arka Noego.

Projekt „Magiczne ścieżki teatru” realizowany jest w ramach programu Bardzo Młoda Kultura poprzez projekt operatorkultury.pl przy wsparciu Teatru Gry i Ludzie oraz Regionalnego Instytutu Kultury w Katowicach.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
21 + 18 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.