foto: InfoKatowice.pl
Reklama

Od soboty 14 maja w Muzeum Historii Katowic można zobaczyć wystawę czasową pt. „Sztuka konserwacji”. Celem wystawy jest m.in. pokazanie misternej pracy zespołów ludzi oraz porównania przedmiotów przed i po zabiegach konserwatorskich. Wystawa, którą otwarto podczas Nocy Muzeów, potrwa do 31 sierpnia.

Wystawa prezentuje uwieńczenie zabiegów konserwatorskich na przykładzie różnych zabytków, pochodzących ze zbiorów wielu muzeów, kościołów i prywatnych kolekcji. To unikatowe zabytki, m.in. „Biblia” Jakuba Wujka (z 1599 r.) i „Statut” Jana Łaskiego (z 1506 r., ze zbiorów Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tarnowie), „The Book of Beauty” (wyd. Londyn 1896 r., ze zbiorów Muzeum Zamkowego w Pszczynie), „Biblia Sacra” (z 1726 r.) i „Atlas z 17 mapami księstw śląskich” (z 1802 r., z Muzeum w Chorzowie). Pokazane są również: „Panorama dóbr” Henryka Dietla z drugiej połowy XIX wieku z Muzeum w Sosnowcu, XIX-wieczny drewniany świecznik z Muzeum w Gliwicach oraz pergaminowy dokument z 1579 r. z Muzeum w Będzinie. Na ekspozycji znajdują się różnorodne eksponaty, podzielone na cztery działy: malarstwo, tkanina, papier, rzeźba.

Reklama

Zwiedzający wystawę mogą porównać stan danego eksponatu przed konserwacją i po niej, a także zobaczyć relację zdjęciową z prac konserwatorskich. – Fotografie ilustrują zróżnicowany charakter i rodzaj zniszczeń obiektów zabytkowych, a także zastosowanie różnorodnych technik i technologii przy ich konserwacji, dzięki czemu mogą cieszyć oko współczesnych i służyć potomnym. Uchylenie rąbka tajemnicy fascynującej, precyzyjnej i odpowiedzialnej pracy konserwatora dzieł sztuki przy konserwacji wyjątkowych obiektów historycznych i artystycznych na pewno zainteresuje koneserów, ale też zaintryguje wszystkich, którzy chcieliby „odnowić” swoje rodzinne skarby i poszukiwaczy ciekawostek – zaznacza w opisie wydarzenia kurator wystawy st. kustosz Ewa Liszka.

W zaproszeniu na wystawę czytamy, że:
[…] Wystawa „Sztuka konserwacji” ma na celu pokazanie pracy ludzi, którzy na co dzień walczą o przywrócenie pierwotnego wyglądu wyjątkowych dzieł o znaczeniu historycznym i artystycznym, oraz jej efektów. Muzeum Historii Katowic już po raz drugi podejmuje ten temat. W 2014 roku prezentowaliśmy dokonania Pracowni Konserwacji Zabytków AMC SZTUKA Aleksandry i Marka Ciesielczyków, którzy od wielu lat sukcesywnie poddają konserwacji spuściznę po Pawle Stellerze. Dzięki przeprowadzonym zabiegom konserwatorskim można je oglądać na ekspozycji stałej w Dziale Grafiki im. Pawła Stellera Muzeum Historii Katowic. Obecnie prezentujemy kunszt konserwatorów dzieł sztuki z pracowni konserwatorskich znajdujących się na Śląsku, a także konserwatorów spoza regionu, ale współpracujących ze śląskimi muzeami […].

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
23 − 21 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.