Urząd Miasta Katowice / fot. Erdem Yildiz
Reklama

Plac zabaw dla dorosłych, boisko do hokeja na rolkach czy osiedlowa strefa grillowania . Znamy projekt zgłoszone do Budżetu Obywatelskiego na 2017 rok w Katowicach. W sumie zgłoszono 340 projektów.

Termin zgłaszania wniosków w najnowszej edycji budżetu obywatelskiego upłynął w piątek, 13 maja. Chociaż czasu na  wypełnienie i złożenie formularzy było w tym roku nieco więcej, niemal 3/4 wniosków trafiło do urzędu dopiero w trakcie ostatnich 3 dni wyznaczonego terminu. Tegoroczna pula 20 mln będzie dodatkowo większa o 2 mln zł – są to środki niewykorzystane w pierwszej edycji.

Reklama

41 projektów to zadania ogólnomiejskie. Najwięcej wniosków lokalnych zgłoszono dla jednostek pomocniczych: Ligota-Panewniki (24), Piotrowice-Ochojec (24) i Giszowiec (23).  Większość zadań dotyczy: remontów infrastruktury drogowej, budowy miejsc postojowych, doposażenia placówek oświatowych i bibliotek, utworzenia miejsc wypoczynku i rekreacji (place zabaw, siłownie), a także stojaków i ścieżek rowerowych oraz rewitalizacji terenu.

Wśród projektów zgłoszono m.in. plac zabaw dla dorosłych, boisko do hokeja na rolkach, wytyczenie narciarskiej trasy biegowej, zajęcia nordic walking, stworzenie osiedlowej strefy grillowania. Co ciekawe mieszkańcy chcą też systemu informowania o stanie jakości powietrza w mieście.

Obecnie zgłoszone projekty są weryfikowane pod względem formalnym. Podobnie jak w latach ubiegłych, każdy odrzucony wniosek zostanie opatrzony uzasadnieniem.

– Na początku czerwca opublikujemy listy wszystkich zgłoszonych projektów z podziałem na formalnie odrzucone i pozytywnie zweryfikowane, które zostaną przekazane do odpowiednich wydziałów Urzędu Miasta Katowice oraz miejskich jednostek organizacyjnych, w celu dokonania weryfikacji merytorycznej – mówi Ewa Gajewska z Biura Prasowego katowickiego magistratu.

Listę wniosków pozytywnie zweryfikowanych, na które będzie można głosować poznamy 24 sierpnia. Głosowanie zaplanowano na 19-25 września.

Sprawdzanie wymaga sprawdzenia

W dwóch poprzednich edycjach budżetu obywatelskiego, weryfikacja wniosków była jednym z najbardziej krytykowanych elementów procesu.  Niezadowolenie budziły m.in. brak możliwości odwołania i niezmienność raz podjętej decyzji, zbyt powierzchowne weryfikowanie wniosków oraz uznaniowy charakter oceny.  W efekcie dochodziło do wielu kuriozalnych sytuacji, w których m.in. odrzucono wnioski o organizację zajęć sportowych w dzielnicach na podstawie dokonanego z ponad rocznym wyprzedzeniem domniemania, że obiekty sportowe nie będą dostępne;  w innym przypadku tłumaczono że wnioskodawca może wystąpić o dofinansowanie w ramach otwartego konkursu ofert, dedykowanego jednak wyłącznie dla organizacji pozarządowych a nie zwykłych mieszkańców Katowic.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
22 − 3 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.