foto: Materiały prasowe
Reklama

W najbliższą sobotę w Kinie Kosmos odbędzie się Święto Kina Domowego. W programie znajdą się m.in. filmy dokumentujące życie codzienne na Śląsku w latach 1950-1970

Home Movie Day to odkrywanie nieznanych obrazów historii, podróż w przeszłość zapisaną na starych taśmach filmowych, przechowywanych w domowych archiwach. W tym roku Filmoteka Śląska organizuje drugą edycję międzynarodowego Święta Kina Domowego, które odbywa się w mniejszych i większych miastach na całym świecie, przybliżając lokalną historię i dawną kulturę. Głównym celem jest zwrócenie uwagi na wartość prywatnych zbiorów, które stanowią nieocenione źródło wiedzy o historii widzianej z prywatnej perspektywy, a także przekazanie wiedzy o sposobach dbania o domowe archiwa i stare taśmy. Po ubiegłorocznej edycji wiemy, że leżakujące na strychach/piwnicach/starych szafach filmy kryją w sobie niejedną perełkę.

Reklama

Głównym wydarzeniem Home Movie Day będzie oglądanie filmów z domowych archiwów przy dźwięku analogowego projektora, który zostanie umieszczony na widowni. W programie znajdą się filmy dokumentujące życie codzienne na Śląsku w latach 1950-1970: bale i zabawy szkolne, święta rodzinne, spacery po okolicy, wycieczki, rocznice (np. święto Trybuny Robotniczej na Stadionie Ślaskim). W tle będzie można zobaczyć, jak dawniej wyglądał Śląsk: stary katowicki Torkat, Park Śląski, ulice, domy, wnętrza mieszkalne, stroje codzienne i odświętne. Wciąż trwa zbieranie materiałów filmowych na taśmach 8 mm, super 8 mm i 16 mm, więc niespodzianki gwarantowane. Projekcje zostaną wzbogacone komentarzami autorów filmów, bohaterów, rodziny lub przyjaciół. Przez cały dzień będą trwały konsultacje z konserwatorami, którzy podpowiedzą, jak dbać o domowe archiwa.

Pokazom filmów będą towarzyszyły wydarzenia specjalne. Święto Home Movie Day otworzą warsztaty dla najmłodszych „Na tropie magicznych slajdów”. Natomiast część wieczorna będzie poświęcona jednemu z najważniejszych fenomenów w kulturze tworzonej niezależnie od oficjalnych systemów produkcji – Amatorskim Klubom Filmowym, które szczególnie silnie oddziaływały na Śląsku. Głównym bohaterem będzie AKF „Klaps” założony w niewielkiej miejscowości Chybie, gdzie nie docierała ani cenzura, ani zainteresowanie notabli i dzięki temu filmowcy mieli dowolność w doborze tematów oraz środków filmowych. To właśnie w Chybiu działał Franciszek Dzida, który stał się pierwowzorem postaci Filipa Mosza z filmu „Amator” Krzysztofa Kieślowskiego. Rozmowa o AKF-ach i pokaz filmów Krzysztofa Kieślowskiego oraz Franciszka Dzidy zamkną tegoroczna katowicką edycję Home Movie Day.

Jak powiedział jeden z najbardziej uznanych na świecie reżyserów filmowych Martin Scorsese: „Dziedzictwo filmowe nie powinno ograniczać się jedynie do produkowanych komercyjnie filmów. Materiały domowe rejestrują nie tylko ważne momenty z życia prywatnego, ale jednocześnie stanowią dokumenty historyczne i kulturowe. Home Movie Day jest świętem tych filmów i ludzi, którzy je tworzyli”.

Szczegółowy program:

Godz. 11.00-13.00 – Na tropie magicznych slajdów – warsztaty dla dzieci (od 7 lat). Prowadzenie: Małgorzata Cekiera i Małgorzata Łuczak.
Godz. 13.00 Dzień otwarty Filmoteki Śląskiej – spacer po podziemnych labiryntach w kinie Kosmos, w których przechowywane są tysiące filmów należących do polskiej i światowej klasyki.
Godz. 14.000-17.00 Przegląd filmów z domowych archiwów + konsultacje z konserwatorami.
Godz. 17.30-18.30 W archiwach Amatorskich Klubów Filmowych – spotkanie poświęcone jednemu z największych fenomenów kultury alternatywnej na Śląsku – AKF-om. Udział biorą m.in.: Wojciech Szwiec (autor antologii „Filmowe Południe. Kino amatorskie na Górnym Śląsku”), Jan Dzida (członek AKF „Klaps”), Kamil Matusiak (Gminny Ośrodek Kultury w Chybiu, członek AKF „Klaps”).
Prowadzenie: Agata Tecl-Szubert (Filmoteka Śląska)
19.00 „Amator” (1979) reż. Krzysztof Kieślowski/ 10 zł
+ pokaz dokumentacji z premiery filmu w Chybiu,
+ pokaz specjalny filmów Franciszka Dzidy – pierwowzoru Filipa Mosza z filmu „Amator”.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
12 − 2 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.