foto: Szymon Kosek
Reklama

W hotelu Katowice odbyła się konferencja prasowa na temat finansowania leczenia onkologicznego. Została zorganizowana przez Jakuba Kalusa, kandydata na Sejm z KKW Kukiz ’15, członka Zarządu Głównego Ruchu Narodowego. Gościem konferencji była doktor Joanna Dusza-Kozera.

1 stycznia 2012 roku weszła w życie ustawa refundacyjna. Jak podaje Naczelna Izba Lekarska, środki przeznaczone na refundację leków w latach obowiązywania ustawy nie przekraczały nigdy poziomu wydatków z 2011 r. Zgromadzona dzięki temu rezerwa wyniosła niecałe 4 mld złotych. O tym, jak spożytkowano powstałe oszczędności, Rada Ministrów miała poinformować w sprawozdaniu z wykonania ustawy, które, zgodnie z art. 84 tejże, powinno zostać opublikowane po upływie dwóch lat od wejścia w życie. Sprawozdanie nie ukazało się do dzisiaj.

Reklama

Zdaniem Kalusa zaoszczędzone przez ten czas pieniądze powinny zostać przeznaczone na wsparcie polskiej onkologii: – Nowotwory złośliwe są drugą przyczyną zgonów w Polsce, powodują śmierć ok. 100 tys. osób rocznie, a każdego roku notuje się 150 tys. nowych zachorowań. Skoro, jak mówią specjaliści, nowotwory mogą stać się główną przyczyną zgonów w naszym kraju, trzeba aktywniej pomagać pacjentom onkologicznym.

Kalus powołuje się przy tym na raport EY Polska, według którego spośród 30 leków najszerzej stosowanych w leczeniu nowotworów w Europie, na polskiej liście refundacyjnej figuruje jedynie 18. To właśnie ich refundację wskazuje jako sposób zagospodarowania powstałej rezerwy.

– Pacjenci onkologiczni wymagają szybkiej ścieżki diagnostycznej z uwagi na to, że czas często decyduje o skuteczności terapii. Podejście do pacjenta onkologicznego powinno być holistyczne m. in. Ze względu również na to, że ich problemy medyczne wymagają szerokiego i interdyscyplinarnego leczenia, jak również psychoterapii, są długi czas niezdolni do pracy, a nawet do samodzielnego funkcjonowania – dodaje dr Joanna Dusza-Kozera.

Kandydat do Sejmu podsumował swoje wystąpienie apelem do rządu o większe wsparcie dla cierpiących na nowotwory oraz dotrzymywanie obietnic w zakresie finansowania nowych leków. Za szczególnego adresata swojego apelu uznaje dra Mariana Zembalę, obecnego ministra zdrowia, również kandydującego do Sejmu z okręgu Katowice.

Reklama

4 KOMENTARZE

  1. Ludzie! po co marnować gigantyczne pieniądze na onkologię skoro są od wielu lat znane sposoby leczenia nowotworów chociażby za pomocą Amigdaliny / wit B17? Nagrody Nobla zostały rozdane m.in. za to, że odkryto, że nowotwory nie występują w organizmach zasadowych i, że przy pH 7,5 i wyżej nowotwory zanikają samoistnie? i to jeszcze przed II Wojną Światową. Ciekawe czemu lekarze zapomnieli o tym. Czyżby koncerny farmaceutyczne wtedy nie zarobiły na lekach, które mają skuteczność ok 1% ?

    • Badania kliniczne nie potwierdziły antynowotworowego działania amigdaliny[4][5][6]. Nie stwierdzono zmniejszenia guzów, wydłużenia czasu przeżycia, złagodzenia objawów choroby nowotworowej lub poprawy samopoczucia pacjentów[4]. Powstający podczas rozpadu amigdaliny cyjanek jest silną trucizną i może być przyczyną zatruć[7][6], szczególnie przy jednoczesnym zażywaniu witaminy C[8]. https://pl.wikipedia.org/wiki/Amigdalina

    • Bez urazy ale to jakieś farmazony w przeciwieństwie do tematyki konferencji bo niestety chyba prawie każdy z nas ma w rodzinie lub wśród znajomych osoby z rakiem…

  2. Bardzo pożyteczne wystąpienie! Już za kilka-kilkanaście lat rak stanie się najważniejsza przyczyną śmierci Polaków a nikt nie podnosi tego problemu w kampanii wyborczej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
22 − 14 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.